انجمـن صنفی تولیدکنندگان در و پنجـره  ایـران

تنها تشکل تخصصی مرتبط با صنعت در و پنجره

عرضه پنجره با کیفیت و استاندارد در راستای رضایت مشتری، راز ماندگاری و موجبات رشد اعضای انجمن می باشد.

02122674113
02122675327
چهارشنبه 25اردیبهشت1398
چکیده

چشم انداز صنعت پلاستیک

اولین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک» از سوی انجمن ملی صنایع پلاستیک و پلیمر ایران با هدف ایجاد تصویر اولیه از چشم‌انداز حاکم بر کسب و کار صنعت پلاستیک (شمای کلی کسب و کار از صنعت پلاستیک)، ایجاد بستر ارتباطی بین سطح کلان تصمیم گیری اقتصادی کشور با بخش خصوصی فعال در صنعت پلاستیک به منظور اصلاح تصمیمات و سیاستهای اقتصادی تاثیرگذار در این صنعت و همچنین ایجاد مکانیزم ارتباطی بین دانشجویان حوزه اقتصاد با صنعت پلاستیک در راستای افزایش تعاملات صنعت و دانشگاه برگزار شد
3

محورهای همایش

۱.بررسی روندهای اقتصاد کلان کشور و توصیه هایی برای سال 98

روندهای اقتصاد کلان

تحلیل بودجه و تاثیر آن درصنعت پلاستیک

۲.تحریم ها و اثرات آن بر صنعت پلاستیک 

۳. صنعت پلاستیک جایگاه، چالش ها و فرصت ها 

جایگاه صنعت پلاستیک و چشم انداز پلاستیک های مهندسی

نگاه استراتژیک به بازار صنعت پلاستیک و استراتژی های توسعه ای این صنعت

۴.بررسی روندهای عمده دنیا در صنعت پلاستیک

۵.راهکارهای توسعه صادرات صنعت پلاستیک ( سرمایه گذاری، تکنولوژی، بررسی بازارها و ... )

 

در این همایش که استقبال شرکت کنندگان روبرو گردید چالش ها صنعت پلاستیک راهکار ها و همچنین برنامه های آینده برای بهبود این صنعت مورد بحث وبررسی قرار گرفت
اعضای هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان در و پنجره ایران به عنوان نماینده این صنعت در این همایش حضور داشتند و نقطه نظرات خود را جهت برگشت آرامش به صنعت مطرح کردند.

در بیانیه پایانی همایش که پس از چندین جلسه و پانل، توسط برگزارکنندگان همایش منتشر شد، آمده است:

1 – ما مشارکت کنندگان اولین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک از دولت محترم جمهوری اسلامی ایران درخواست داریم تا نسبت به اعمال سیاست‌های مناسب و پایدار اقتصادی، پرهیز از شتاب‌زدگی و صدور دستوالعمل‌ها و بخشنامه‌های دستوری و غیر کارشناسی اقدام نماید. بخش خصوصی در صنعت پلاستیک درخواست دارد که در سال 98 شاهد ثبات در متغیرهای کلان و اصلی اقتصاد کشور باشد.

2 – آثار و تبعات فقدان سیاست‌های شفاف توسعه در صنعت کشور و به ویژه صنعت پلاستیک در اولین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک، بررسی و فرصت های بی‌نظیر کشور در این صنعت تبیین شده است. ما مشارکت کنندگان همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک از کلیه نهادهای متولی درخواست داریم با مشارکت جدی و ویژه انجمن ها و تشکل های صنعت پلاستیک نسبت به اجرای این مهم و تدوین استراتژی های توسعه ای صنعت پلاستیک اقدام نماید.

3 – آنچه از نتیجه مطالعات و ارانه های انجام شده در اولین همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک در موضوع بررسی آثار تحریم ها روشن شده است، این صنعت دارای پتانسیل مناسب و نسبتا پایدار در مواجهه با تحریم‌ها است به همین منظور نظر سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان کشور را به توجه بیشتر به این صنعت به منظور حفظ اشتغال، صادرات و ثبات اقتصادی این صنعت، به عنوان یک مزیت برای اقتصاد کشور در دوران تحریم ها، جلب می‌کنیم.

4 – ما مشارکت‌کنندگان در همایش ملی چشم انداز اقتصاد صنعت پلاستیک از مجموعه سیاست‌گذار و تنظیم‌کننده برنامه‌های توسعه‌ای صنایع پتروشیمی و بالادست می‌خواهیم که توجه بیشتری بر توسعه و تقویت پلاستیک‌های مهندسی به جای پلاستیک های عمومی داشته باشند.

5- وضعیت شاخص تشکیل سرمایه خالص در کشور بازگو کننده کاهش توان تولید و صادرات در سال‌های آینده است. حمایت از موضوع سرمایه گذاری و سرمایه گذاری خطر پذیر در این صنعت از خواسته های این همایش است.

6 – مشارکت‌کنندگان این همایش اعتقاد دارند که بازبینی و اصلاح تعرفه‌های تجاری در زنجیره ارزش کالاهای صنعت پلاستیک تاثیر قابل توجهی در توسعه صادرات این صنعت خواهد داشت، لذا از نهادهای متولی بالا دست خواستاریم که به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

7- توسعه ابزارهای تامین مالی در صنعت پلاستیک با توجه به حجم بالای معاملات مواد اولیه پتروشیمی در بورس کالا، ضرورت اجرای فراگیر مکانیزم های مختلف در این حوزه خصوصا LC داخلی را بیش از پیش روشن می‌سازد. لذا با توجه به کاهش نقدینگی شرکت‌های تولیدی درخواست داریم که منابع مالی موجود در سیستم بانکی ضمن تعریف رویکردهای شفاف و روان و در عین حال سالم، به این بخش، هدایت گردد.